Vitamín D pro kojence

Vitamín D pro kojence je klíčovým vitamínem

Pravděpodobně úplně každý člověk bude souhlasit s tím, že kojenec je lidská bytost. Je to člověk, jen ještě není úplně vyvinutý. A ačkoli je to naprosto jasná a logická věc, tak je zcela zásadní pro další pochopení všech uvedených informací ohledně lidského zdraví, vitamínů a dalších věcí. Z tohoto úvodu si tedy odneste informaci, že kojenec je člověk stejně jako vy.

Jestliže máte alespoň základní povědomí o fungování lidského těla, pak víte, že pro správný chod potřebuje dostatek minerálů a vitamínů. Jedním z nich je právě vitamín D. Je tedy naprosto pochopitelné, že když vitamín D potřebujete vy jako dospělý člověk, potřebuje ho i malý kojenec, který se teprve vyvíjí. Dokonce by šlo říct: "Oč více ho potřebuje ten malý kojenec, který se vyvíjí, když ho potřebujete i vy, jako dospělý člověk?" Neznamená to, že by ho kojenec měl mít více, ale že je důležitější u něj dbát na optimální příjem tohoto vitamínu.

Jaká je doporučená denní dávka vitamínu D pro kojence

Nedostatek vitamínu D

Vitamín D pro kojence doporučují dokonce i dětští lékaři. Proč je tak důležitý? Jeho nedostatek má totiž vážné následky. U dospělých může jít o osteoporózu a u dětí se může projevit křivicí. Nejde ale jen o toto onemocnění, protože funkce vitamínu D je mnohem komplexnější. Mezi další projevy nedostatku vitamínu D může patřit oslabená imunita nebo zvýšené riziko nádorových onemocnění. Přímý vliv má na kosti a svaly. Z toho plyne, že hraje roli u onemocnění jako je roztroušená skleróza nebo Alzheimerova choroba či Parkinsonova nemoc.

Ale dost strašení s projevy nedostatku vitamínu D. Jistě již všichni chápou, že jde o závažnou věc, a proto je nutné vitamín D pravidelně doplňovat. Nabízí se tedy otázka, jaká je doporučená denní dávka a případně zda se lze předávkovat.

Zdroje vitamínu D

Aby bylo možné odpovědět na otázku ohledně předávkování, je potřeba znát možné zdroje, ze kterých můžeme vitamín D přijímat. A když je uvedeno „můžeme“, tak to znamená všichni lidé, tedy dospělí i kojenci, na které v tomto případě platí úplně to samé jako na všechny ostatní lidské bytosti.

Mezi hlavní zdroj vitamínu D patří sluneční záření. I vitamín D ale můžeme podobně jako jiné vitamíny užívat ve formě tablet a brát je jako doplňky stravy a zdravého životního stylu. Jak totiž zjistíte, když budete číst dále, příjem vitamínu D ze slunce nemusí být úplně dostatečný.

Vitamín D a novorozeňata, kojenci i batolata

Předávkování - reálná hrozba, které se není třeba bát Vitamín D pro děti a kojence

Když tedy víte, že lze vitamín D přijímat ze slunce nebo z tablet, respektive kapek či jiným způsobem jako doplněk stravy, můžeme si odpovědět na otázku, zda je možné se jím předávkovat. Pokud jde o vitamín D získaný ze slunce, tak tím se předávkovat nelze, protože je v těle úspěšně rozkládán. V případě tablet, kapek nebo jiných forem už k předávkování dojít může, ale zároveň mu lze jednoduše předcházet. Na činnost vitamínu D v lidském těle totiž přímo navazuje vitamín K2. Stačí tak jednoduše spolu s vitamínem D užívat i vitamín K2 a ten zabrání hromadění vápníku v cévách, ke kterému by jinak mohlo docházet, což by mohlo způsobit hyperkalcémii. Vzhledem k tomu, že pro děti platí doporučení doplňovat i vitamín K, můžete u kojenců být úplně v klidu.

Doporučená denní dávka

Co se týče doporučené denní dávky, tak ta se odlišuje podle pohlaví a věku. Správné dávkování je popsáno v samostatném článku, na který je odkaz na konci tohoto článku. Svou roli totiž hraje i zeměpisná šířka, ve které žijete. Obecně se ale udává, že více než polovina lidí žijící v severních zeměpisných šířkách mají vitamínu D nedostatek.

Shrnutí

Vzhledem k tomu, za co všechno je vitamín D odpovědný a že je součástí všech buněk a tkání, můžeme říci, že je nepostradatelný pro život, takže je nutné pečlivě hlídat jeho správný a pravidelný příjem. Pobyt na slunci je pochopitelně možný především v letních měsících (přes oblečení mnoho vitamínu D ze slunečních paprsků nezískáte), takže se můžete zbavit starostí, když sáhnete po tabletách nebo kapkách, které pak stačí jednoduše pravidelně užívat. A to platí jak pro dospělé, tak i pro kojence. Svůj postup v užívání vitamínů byste měli konzultovat s lékařem, a to platí zvlášť u dětí.

Pokračovat ve čtení dalších článků: