Vitamín B - účinky, dávkování, zdroj, nedostatek a další informace

Vitamín B

Vitamínů B je celá řada. Konkrétně je to řada čítající 8 (9) vitamínů. Souhrnně se označují jako B-komplex. Jde o ve vodě rozpustné vitamíny. Pro člověka jsou nezbytné, protože zajišťují správné fungování metabolismu. Hlavním zdrojem je maso, sýry, kvasnice, celozrnné obiloviny, ořechy a luštěniny. Původně byl vitamín B objeven polským biochemikem v roce 1912 v otrubách rýže.

B-komplex je někdy obchodní či marketingové označení pro směs různých vitamínů B, ale většinou všechny neobsahuje, takže při výběru dbejte na správné složení.

Vzhledem k tomu, že vitamínů B je osm (devět), rozebere si je postupně. Zde je tedy jejich seznam a nejzákladnější informace.

Jak poznat, že máte nedostatek vitamínu B

Vitamín B1 (thiamin)

Působí pozitivně na nervový systém a proti únavě. Je nezbytnou součástí výživy. Jeho nedostatek je v našich zeměpisných šířkách vzácný, ale může k němu dojít.

Vitamín B2 (riboflavin)

Jaké účinky má vitamín B a jaký je jeho optimální příjem

V těle se neukládá, takže je nutné ho neustále doplňovat. Při léčbě antibiotiky a mnoha dalších onemocněních je potřeba jeho zvýšení příjem. V potravinářství je značen kódem E 101.

Vitamín B3 (niacin)

Jeho deriváty hrají významnou roli v energetickém metabolismu buněk. Předávkovat se jím prakticky nelze, ale nedostatky mají mnoho různých projevů. Je klíčový pro snižování cholesterolu v krvi.

Vitamín B5 (kyselina pantotenová)

Nedostatek je vzácný, protože se vyskytuje téměř ve všech potravinách. Pro tělo je ale významným, protože je nutný pro metabolismus. Také zlepšuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů.

Vitamín B6 (pyridoxin, pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin)

Kde se přirozeně vyskytuje vitamín B a jaký je jeho přírodní zdroj

Podobně jako další z řady B vitamínů i B6 má vliv na metabolismus a další procesy v těle. Nedostatek je vzácný a předávkování není příliš nebezpečné. Používá se k léčbě chudokrevnosti a na nervové potíže.

Vitamín B7 (biotin, vitamín H)

Obsahuje látky, jež mají léčivé účinky na kožní poranění. Také se podílí na syntéze mastných kyselin a je zapojen do metabolismu. Dále viz vitamín H, což je jen jiné označení pro koenzym R neboli vitamín B7 či biotin.

Vitamín B9 (kyselina listová - folacin, folát)

Kde levně koupit kvalitní vitamín B

Má význam pro správný růst a vývoj plodu. Také při krvetvorbě a syntéze nukleonových kyselin. Je obsažen především v listové zelenině a jeho role je v organismu velmi důležitá.

Vitamín B12 (kobalamin)

Deficit se projevuje chudokrevností, takže je důležité mít ho dostatek. Jeho nedostatek se projevuje až po letech. Pro vegany a vegetariány jde o velmi důležitý vitamín, jehož hodnoty by měly důsledně kontrolovat.

Vitamín B17 (amygdalin)

O tom, zda je to vitamín v pravém slova smyslu se stále vedou debaty a je pravděpodobné, že nejde o vitamín B17, nicméně to neznamená, že by amygdalin nebyl pro tělo prospěšným.