Vitamín A - účinky, dávkování, zdroj, nedostatek a další informace

Vitamín A

Základní dělení vitamínu A je na vitamín A1 a vitamín A2, ale nejde o tak známé vitamíny, takže se budeme dále zabývat obecně vitamínem A. Ono pochopitelně může existovat více forem vitamínu A, ale ty dvě uvedené jsou přirozené, což znamená, že v takové podobě se vitamín A přirozeně vyskytuje sám od sebe. Vitamínu A je připisována celá řada pozitivních přínosů, mezi které patří například dobrý zrak.

Nedostatek vitamínu A

Pokud máte v těle nedostatek vitamínu A, dříve nebo později to povede k šerosleposti, tedy k nemoci očí, která se projevuje zhoršeným viděním za šera. Její příčiny mohou být dědičné, ale často jimi je právě nedostatek vitamínu A.

Kromě šerosleposti způsobuje nedostatek vitamínu A i další negativa spojená především se zrakem. Dochází totiž k zánětu očních spojivek a poškození oční sítnice. Další negativní projevy už nemusejí být spojené se zrakem a patří k nim rohovatění a šupinatění kůže, snížení imunity, zpomalení pohlavního vývoje, riziko potence, snížení pohlavní aktivity a další poruchy.

Stručně: snížení imunity, riziko šerosleposti, vysychání sliznic a očí, porucha tvorby kostí a nervového systému, ztráta chuti, zastavení růstu (u dětí)

Přebytek vitamínu A

Jak poznat, že máte nedostatek vitamínu A

Jaké účinky má vitamín A a jaký je jeho optimální příjem

Z výše uvedených negativních důsledků nedostatku vitamínu A by se mohlo zdát, že je potřeba dbát na jeho pravidelný příjem. To je sice pravda, ale je nutné znát optimální příjem a správné dávkování, protože vitamín A je jedním z mála vitamínů, které mohou způsobit hypervitaminózu, což je nemoc z nadbytku vitamínů.

Vitamín A se ukládá v játrech, takže při předávkování může docházet k osteoporóze (řídnutí kostní tkáně) a dokonce může způsobit otravu. V těhotenství může nadbytek vitamínu A způsobovat rozštěpy (rtu, čelisti, patra). Zejména jde o 4. až 9. týden těhotenství.

Stručně: nadbytek je toxický, způsobuje hypervitaminózu, zejména v těhotenství je to nebezpečné

Zdroj vitamínu A

Zdrojem je lykopen, alfa-karoten a beta-karoten, což jsou červená a oranžová barviva. Především z betakarotenu vzniká provitamín A, a z něj následně vitamín A.

Přirozeným zdrojem karotenů, respektive vitamínu A jsou: mrkev, zelené a žluté listy, rybí tuk, játra, kapusta, špenát, petrželová a kedlubnová nať, meloun, meruňky, zelí, kukuřice, máslo, brokolice, dýně, vaječný žloutek a v menším množství i tučné ryby, třešně a mléko.

Dávkování

Kde se přirozeně vyskytuje vitamín A a jaký je jeho přírodní zdroj

Doporučená denní dávka (DDD = potřeba většiny zdravých dospělých jedinců) je pro vitamín A zhruba 0,8 mg na den. Při dlouhodobém užívání je potřebné zařazovat pravidelné přestávky. Během těhotenství by se vitamín A používat neměl, respektive se to obecně nedoporučuje a je potřeba to konzultovat s lékařem.

Další využití - kosmetika

Kde levně koupit kvalitní vitamín A

Vitamín A se někdy používá jako součást kosmetických přípravků. Zejména v krémech pro omlazení pleti. Němečtí vědci to ale nedoporučují a chtějí, aby v produktech, jež se nanáší na tělo, bylo množství vitamínu A limitované.

Pozitivní účinky

Jak už bylo nastíněno, vitamín A je prospěšný pro náš zrak. Kromě toho působí jako antioxidant, takže pomáhá tělu bojovat s volnými radikály, které poškozují zdravé buňky. Na tyto radikály se vitamín A naváže a vyloučí se z těla, aby nemohly organismus negativně ovlivňovat.

Výše uvedený beta-karoten má také souvislost s opalováním, protože udržuje pokožku normální, pečuje o ni a pomáhá ji udržet krásnou barvu po pobytu na slunci. Z toho důvodu se beta-karoten vyskytuje v řadě doplňků stravy, jež jsou určené k podpoře opálení. Ty se obvykle doporučují užívat měsíc až dva před cíleným opalováním. Tyto a další podobné doplňky stravy mimo jiné obvykle nabízejí mix různých účinných a prospěšných látek.

Další prospěšnou vlastností vitamínu A je schopnost pomáhat metabolismu železa, jež je důležité pro správný přenos kyslíku. Účinků vitamínu A je mnoho a patří k nim: udržení dobrého zraku, podpora metabolismu železa, péče o pokožku, podpora imunitního systému a udržení normálního stavu sliznic.

Pokud by vám výše uvedená rizika spojená s předávkováním vitamínem A měla zabránit v čerpání benefitů, které vitamín A nabízí, pak vězte, že nebezpečný je až pravidelný příjem 10 x vyššího množství, než je DDD nebo jednorázový 100 násobný příjem, takže se nemusíte bát, že by při rozumném používání doplňků stravy podle doporučeného dávkování mělo k předávkování dojít.