Vitamín B6 - účinky, dávkování, zdroj, nedostatek a další informace

Vitamín B6

Vitamín B6 je dalším z řady vitamínů B. Jedná se o souhrnné označení pro tři pyridinové deriváty. Pyridoxol (nebo také pyridoxin), pyridoxal a pyridoxamin. Ale dost chemie, jdeme na praktickou stránku věci.

Nedostatek vitamínu B6

Jak poznat, že máte nedostatek vitamínu B6

Nedostatek vitamínu B6 se projevuje zvýšenou nervosvalovou dráždivostí, což znamená cukání víček nebo v některých případech i křeče. Dalším projevem je zapomnětlivost či záněty sliznice dutiny ústní. Nedostatek samotného vitamínu B6 je ale vzácný. Spíše jde o nedostatek celého B-komplexu.

Některé léčivé látky mohou způsobit nedostatek tohoto vitamínu, protože dohromady tvoří jiné látky, které jsou z těla vylučovány. Konkrétně může jít o léky používané k léčbě tuberkulózy nebo i některé látky jako penicilamin nebo hydralazin.

Přebytek vitamínu B6

Jaké účinky má vitamín B6 a jaký je jeho optimální příjem

Při nadměrném užívání vitamínových doplňků může dojít k předávkování, ale alergické kožní reakce nebo neurologické problémy se objeví jen u citlivých osob. Vitamín B6 je totiž rozpustný ve vodě. V těle se neukládá a je vylučován močí.

Zdroj vitamínu B6

Kde se přirozeně vyskytuje vitamín B6 a jaký je jeho přírodní zdroj

Nachází se v řadě potravin. Počínaje vepřovým masem přes vnitřnosti nebo ryby. Také ho nalezneme v zelenině. Například v mrkvi, zelí, kapustě či špenátu. Vhodné jsou i luštěniny, ořechy a obiloviny. Důležitá informace je, že s tepelnou úpravou jeho množství výrazně klesá.

Dávkování

Kde levně koupit kvalitní vitamín B6

Větší množství potřebují sportovci, kteří mají vyšší příjem bílkovin. Také ženy, jež užívají antikoncepci a osoby s celiakií a další jinak chronicky nemocní. Větší dávky vitamínu B6 pomáhají léčit chudokrevnost a řešit nervové potíže.

U kojenců by měl být příjem do 0,6 mg denně. U větších dětí to je pak zhruba 1 až 1,6 mg denně. Doporučená denní dávka pro dospělé muže se pohybuje okolo 2 mg vitamínu B6. U žen je to zhruba 1,6 mg.

Pozitivní účinky a význam vitamínu B6

Optimální množství vitamínu B6 v těle přispívá k regulaci hormonální aktivity a také se podílí na správném metabolismu aminokyselin. Dokáže snižovat míru únavy i vyčerpání. V pozitivním smyslu ovlivňuje imunitní systém.