Vitamín E - účinky, dávkování, zdroj, nedostatek a další informace

Vitamín E

Vitamín E byl mezi vitamíny zařazen v roce 1922 a označení vitamín E nese právě proto, že byl mezi vitamíny zařazen jako pátý. Pojem vitamín E je vlastně takovým souhrnným označením pro více látek s podobným účinkem. Jde o tokoferoly a tím hlavním účinkem je ochrana buněk před volnými radikály. To znamená, že vitamín E je důležitým antioxidantem. Někdy se označuje jako vitamín lásky nebo plodnosti, a to kvůli řeckému významu "tokos", ze kterého byl odvozen název "tokoferol".

Nedostatek vitamínu E

Jak poznat, že máte nedostatek vitamínu E

Projevy nedostatku vitamínu E jsou často nějak spojeny s poruchami vstřebávání či distribuce tuků. Také se mohou projevovat neurologické problémy, snížená obranyschopnost nebo porucha správné funkce gonád, což někdy může vést k neplodnosti. Nedostatek vitamínu E je nebezpečný zejména u novorozenců. Jeho absence či malá přítomnost totiž může vyvolat anémii neboli chudokrevnost.

Přebytek vitamínu E

Jaké účinky má vitamín E a jaký je jeho optimální příjem

Na rozdíl od jiných vitamínů je vitamín E (tokoferol) relativně málo toxický. Je rozpustný v tucích a až jeho dlouhodobé nadužívání ve vysokých dávkách může mít negativní účinky. Zásadním prokázaným účinkem je ale především zhoršení vstřebávání právě tohoto vitamínu.

Zdroj vitamínu E

Kde se přirozeně vyskytuje vitamín E a jaký je jeho přírodní zdroj

Není obsažen v mnoha potravinách a při různém zpracování postupně mizí, takže je potřeba dbát na jeho dostatečný příjem. Běžně se vyskytuje v potravinách bohatých na tuk, ale při rafinaci olejů se ničí. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsou oleje vitamínem E obohacovány. Při nízkotučné stravě je tak poměrně obtížné získat jeho potřebné množství.

Hojným zdrojem vitamínu E jsou: oříšky, sója, pšeničné klíčky, máslo, mléko a rostlinné oleje (obohacené o tento vitamín, anebo nerafinované). Dále ho obsahují některé druhy listové zeleniny a maso savců.

Dávkování

Kde levně koupit kvalitní vitamín E

Tělo si vitamín E nedokáže vyrobit samo, takže je potřeba přijímat správné množství v potravinách nebo doplňcích stravy. Obvykle se za doporučenou denní dávku považuje 12 mg vitamínu E. Někdy je jeho množství udáváno v mezinárodních jednotkách, přičemž jedna tato jednotka odpovídá 0,67 mg.

Znovu je potřeba uvést, že se vitamín E ničí během kuchyňské úpravy a dalším zpracováním (včetně mražení), takže je potřeba dbát na jeho skutečný příjem.

Pozitivní účinky a další informace

Užívání vitamínu E vědci doporučují například i při kožních potížích. Z toho důvodu je součástí řady různých přípravků. Nejpodstatnější funkce vitamínu E je ale jeho antioxidační činnost, která chrání buněčné membrány před poškozováním volnými radikály. Podle některých zdrojů je to údajně nejdůležitější antioxidant v těle. Dokonce má pomáhat proti stárnutí, respektive ho zpomalovat.

Podle některých poznatků a studií má mít vitamín E pozitivní vliv v rámci prevence řady onemocnění, ke kterým patří Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, kardiovaskulární onemocnění, ateroskleróza a další. Vitamín E též pomáhá s optimálním využitím vitamínu A, urychluje léčení spálenin a snižuje riziko šedého zákalu. Velmi důležitý je zejména u kuřáků, kteří jsou volnými radikály ohroženi více než ostatní lidé. Navíc tabák snižuje hladinu vitamínu E.