Vitamíny B - účinky, dávkování, zdroj, nedostatek a další informace
Vitamíny B
Obecně o vitamínech B si můžete přečíst na rozcestníku k jednotlivým B vitamínům. Konkrétně už jsme se věnovali těmto vitamínům:
Jak poznat, že máte nedostatek některého vitamínu B
Nyní zbývá podívat se blíže na tyto:
- Vitamín B2
- Vitamín B3
- Vitamín B5
- Vitamín B7
- Vitamín B9
Jaké účinky mají vitamíny B a jaký je jejich optimální příjem
A protože nejde o tak často hledané informace, nepůjdeme tolik do hloubky. Není tedy nutné každému jednotlivě věnovat samostatnou stránku, ale níže si tyto zbylé vitamíny z B spektra rozebereme.
Vitamín B2
Vitamín B2 je velmi zajímavý. Někdy se označuje jako vitamín G, ovoflavin, laktoflavin nebo riboflavin. Je odolný vůči vysokým teplotám, ale působením světla se rozkládá. Fluoreskuje. Vitamín B2 se v těle neukládá, takže je nutné ho neustále doplňovat. Jeho dobrým zdrojem jsou játra, ledviny a kvasnice. Také je ale obsažen ve vejcích, mléce, vepřovém a hovězím masu, tvarohu, kakau, rybách a ořeších.
Z výčtu potravin je vidět, že jde většinou o živočišný původ. U vegetariánů a veganů je proto důležité dbát na pravidelný a dostatečný příjem vitamínu B2. Nedostatek vitamínu B2 nevede k velkým potížím, ale i tak jsou jeho projevy nepříjemné, protože k nim patří záněty koutků, rtů či jazyka, záněty spojivek, zčervenání jazyka a světloplachost. Naopak předávkování prakticky není možné, protože se vitamín B vylučuje močí a je rozpustný ve vodě. Tělo se tedy dokáže nadbytku elegantně zbavit.
Zvýšenou potřebu vitamínu B2 mají lidé užívající antibiotika, lidé trpící onemocněním štítné žlázy, cukrovkou, celiakií a cirhózou jater. Také ženy užívající antikoncepci a lidé, kteří nepijí mléko. Vitamín B2, respektive riboflavin se podílí na metabolismu a přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. Také se podílí na správném fungování sliznic, tvorby červených krvinek a dobrém stavu pokožky a zraku.
Kde se přirozeně vyskytují vitamíny B a jaký je jejich přírodní zdroj
Vitamín B3
Vitamín B3 je označován jako niacin, nikotinamid nebo vitamín PP. V energetickém metabolismu buněk má klíčovou roli. Podobně jako vitamín B2 a jiné další vitamíny se v těle neukládá, takže je nutný jeho pravidelný příjem. Vyskytuje se ale v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu. Dobrým zdrojem jsou například játra, tuňák, pivovarské kvasnice, krůtí maso, fazole, hrách a semena slunečnice. Také je obsažen v mléce, vejcích, mrkvi, brokolici a listové zelenině.
Vyšší potřebu vitamínu B3 mají osoby s onemocněním ledvin. Také se větší dávky doporučují při horečkách, infekcích, ve stáří, při těhotenství a kojení, ale také při zvýšené psychické či fyzické námaze nebo při velké konzumaci sladkostí a alkoholu. Též se doporučuje při velkých vedrech, ale i mrazech nebo znečištěném ovzduší.
Vitamín B5
Vitamín B5 je též někdy znám jako kyselina pantothenová nebo kyselina D-pantothenová. Účastní se metabolismu všech živin v těle. Nachází se v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu. V těle je velmi důležitý kvůli již zmíněnému metabolismu, ale také zlepšuje kvalitu pokožky, vlasů i nehtů.
Nedostatek vitamínu B5 se proto v těle projevuje zvýšeným akné, křečemi v nohách, nespavostí, nechutenstvím, depresemi nebo sníženou odolností proti infekcím. Vzhledem k tomu, že je obsažen v mnoha potravinách, je jejich nedostatek spíše vzácný. K předávkování dojít může, ale také jen ve vzácných případech, kdy jsou přijímány velké dávky. Ty pak mohou způsobit průjem nebo nevolnost.
Kde levně koupit kvalitní vitamíny B spektrum
Vitamín B7 je starším názvem označován jako vitamín H. Také je nazýván jako koenzym R. Vzhledem k používanému označení vitamín H jsme se mu věnovali na speciální stránce v záložce vitamín H, kde můžete najít všechny potřebné informace.
Vitamín B9
Vitamín B9 má stejně jako ostatní vitamíny své další názvy. Patří k nim folacin, folát nebo známé pojmenování kyselina listová (někdy dochází k chybnému pojmenování vitamín B11. Vitamín B11 ale neexistuje, respektive je za něj vydávána jiná látka, která ale vitamínem není). Vitamín B9 je obsažen především v listové zelenině. Potíž nastává se zpracováním, protože vařením se zničí zhruba 95 % vitamínu. V tomto případě i odborníci doporučují přijímat vitamín B9 formou doplňků stravy, kde se vstřebatelnost velmi blíží k 100 procentům. V nezpracovaných potravinách je to okolo 50 procent.
Zejména v těhotenství se doporučuje zvýšený příjem vitamínu B9. Ideálně ještě tři měsíce před otěhotněním, protože mícha a mozek dítěte se vytváří v prvních týdnech těhotenství, proto je potřeba od samého začátku mít vitamínu B9 dostatek. Nedostatek vitamínu B9 se může projevovat neplodností nebo poruchou růstu. Též je zvýšené riziko depresí a případného potratu. Nadbytek poznáte jednoduše, protože se projevuje žaludečními potížemi.