Vitamín K1 - účinky, dávkování, zdroj, nedostatek a další informace

Vitamín K1

Od vitamínu K2 se liší především tím, že je produkován rostlinami. V těle je potřebný pro správnou srážlivost krve, z čehož je jasně patrné, že jeho hlavním místem působení jsou játra.

Doporučený příjem vitamínu K1

Jak poznat, že máte nedostatek vitamínu K1

Adekvátní příjem pro kojence byl vypočítán z jeho množství v mateřském mléce. Znamená to, že pokud je kojící matka zdravá, není potřeba, aby kojenec vitamín K1 přijímal i z jiného zdroje. U dětí od jednoho roku života je množství stejné nehledě na pohlaví. Do tří let se za doporučenou denní dávku považuje asi 30 µg. V rozmezí 4 a 8 let to je 55 µg. Do 13 let 60 µg a do 19 let asi 75 µg.

U dospělých už se množství mírně liší podle pohlaví. Ženy mají stanovené množství na 90 µg, muži na 120 µg.

Zdroje vitamínu K1

Jaké účinky má vitamín K1 a jaký je jeho optimální příjem

Jak vyplývá hned z úvodní věty, vitamín K1 se vyskytuje v rostlinné stravě. Především pak v zelené listové zelenině a rostlinných olejích. Například jedna polévková lžíce olivového oleje má asi 8,1 µg vitamínu K1. Stejné množství sojového oleje má 25,1 µg.

Doplňky stravy

Kde se přirozeně vyskytuje vitamín K1 a jaký je jeho přírodní zdroj

I bez lékařského předpisu lze získat doplňky stravy, které obsahují vitamín K1 a vitamín K2. Zásadní rozdíl mezi nimi je v tom, jaké množství se z nich dostane do těla. U vitamínu K1 je to totiž jen asi 5 až 15 procent přijatého množství. U vitamínu K2 to je naopak 95 až 100 procent.

Další informace

Kde levně koupit kvalitní vitamín K1

Mnoho aspektů má vitamín K1 stejných jako vitamín K2, který je známější, proto budou uvedeny na stránce, kde je rozebírán vitamín K2. Jde například o informaci ohledně rizika předávkování (které mimochodem u vitamínů K prakticky neexistuje) nebo podrobnější informace o funkci vitamínu K v lidském těle.