Vitamín K2 - účinky, dávkování, zdroj, nedostatek a další informace

Vitamín K2

Jako mnoho jiných vitamínů je i vitamín K2 rozpustný v tucích. To pro mnoho lidí nebude novinkou a ani zajímavou informací. O poznání zajímavější už je ale nedávný výzkum, který ukázal, že se vitamín K2 podílí na vázání vápníku do kostí. Je nezbytnou součástí při mineralizaci kostí, metabolismu proteinů cévní stěny a při buněčném růstu.

Nedostatek vitamínu K2

Jak poznat, že máte nedostatek vitamínu K1

Základním příznakem nedostatku vitamínu K2 v lidském těle je řídnutí kostí. Nedostatečná hladina vitamínu K2 způsobuje pomalejší obnovu kostí, respektive nedostatečné ukládání vápníku do kostí. Ty se pak snadno lámou, protože nejsou pevné a odolné, jak by měly být. Nedostatek vitamínu K2 podstatně zvyšuje riziko osteoporotické zlomeniny a každá taková zlomenina dramaticky zvyšuje riziko dalších zlomenin.

Mezi další příznaky nedostatku vitamínu K2 může patřit nechutenství, kornatění tepen, impotence, bolesti kloubů, svalů, zad i hlavy, únava, malátnost, žízeň nebo zácpa.

Přebytek vitamínu K2

Jaké účinky má vitamín K1 a jaký je jeho optimální příjem

Alergická reakce při nadměrném množství vitamínu K2 v těle je možná, ale není známá toxicita spojená s vyššími dávkami vitamínu K2. Jeho větší dávky ale mohou interagovat s jinými živinami. Například velké dávky vitamínu A a vitamínu E mají antagonistický účinek k vitamínu K.

Zdroje vitamínu K2

Kde se přirozeně vyskytuje vitamín K1 a jaký je jeho přírodní zdroj

Přirozený výskyt je především v živočišných tucích, ke kterým patří máslo, sádlo, lůj nebo smetana. Nachází se i v rostlinných olejích (řepka, olivový, sójový), ale tam je ho násobně méně.

Správně tušíte, že se vitamín K2 vyskytuje i jako doplněk stravy. České zákony umožňují prodej vitamínu K2 i bez lékařského předpisu, takže je možné ho zakoupit.

Doporučený příjem vitamínu K2

Kde levně koupit kvalitní vitamín K1

O projevech nedostatku či přebytku vitamínu K2 jsme se již bavili, takže zbývá odpovědět na otázku, jaké je to optimální množství. Povědomí o vitamínu K2, nebo přesněji o jeho suplementaci v podobě doplňků stravy, se nejvíce šíří až od roku 2013. Pro vitamín K2 se udávají dvě hodnoty doporučené denní dávky. Je to z toho důvodu, že má několik podtypů, na které se dále dělí. Pro vitamín K2 MK4 je doporučená denní dávka 15 000 až 50 000 µg, přičemž by měla být rozdělena do tří dávek. Pro vitamín K2 MK7 je to 90 až 120 µg a toho množství může být podáno najednou.

Pozitivní účinky

Chcete-li mít zdravé kosti a optimální srážlivost a vlastnosti krve, pak dbejte na optimální hladinu vitamínu K2 ve vašem těle. Ačkoli si tělo dokáže do určité míry vitamín K vytvářet, jde o malé množství, a proto se doporučuje množství vitamínu K doplňovat konzumací těch správných potravin či využít doplňky stravy. Přírodní cesta je pochopitelně lepší, ale ne každý má možnost přesně hlídat každé sousto a obsah vitamínů v něm, takže proto mnoho lidí sáhne po doplňcích stravy, které jim zajistí, že mají dostatečné množství daného vitamínu.