Vitamín B1 - účinky, dávkování, zdroj, nedostatek a další informace

Vitamín B1

Vitamín B1 je první z osmi vitamínů B. Je rozpustný ve vodě a pro lidské tělo je velmi důležitý, takže je nezbytnou součástí výživy.

Nedostatek vitamínu B1

Jak poznat, že máte nedostatek vitamínu B1

Jestliže má člověk v těle nedostatek vitamínu B1, dochází k omezení reakcí, které závisí na thiamindifosfátu a k ukládání substrátů těchto reakcí. Do chemických vzorců zabíhat nebudeme, ale nedostatek vitamínu B1 se projeví. Například nemocí zvanou beri-beri. Nejdříve se objevuje vyčerpanost a ztráta chuti k jídlu. Následně se příznaky zhoršují. Mohou se objevovat i deprese, podrážděnost a zmatenost. U alkoholiků se nedostatek vitamínu B1 projevuje jako Korsakovova psychóza. Nedostatek vitamínu B1 je ale v našich zeměpisných šířkách poměrně vzácným jevem.

Přebytek vitamínu B1

Jaké účinky má vitamín B1 a jaký je jeho optimální příjem

Vzhledem k tomu, že je vitamín B1 rozpustný ve vodě a vylučován močí, je předávkování téměř vyloučené. Ojedinělé alergické reakce citlivých lidí na ústní podání velkého množství byly zaznamenány, ale běžné populaci nehrozí.

Zdroj vitamínu B1

Kde se přirozeně vyskytuje vitamín B1 a jaký je jeho přírodní zdroj

Je obsažen například v medu, mase, ořechách či neloupaných obilovinách. V potravinách rostlinného původu je obvykle v malém množství, zatímco maso, med, ořechy a neloupané obiloviny jsou bohatým zdrojem vitamínu B1.

Dávkování

Potřeba vitamínu B1 v těle stoupá s fyzickou námahou a stresem. Navíc se v lidském těle neukládá. Zásoba, která se v těle vyskytuje, vydrží zhruba na 4 až 10 dní, takže je nutné vitamín B1 neustále doplňovat. Navíc jeho množství v těle snižuje pití kávy a většího množství čaje.

Doporučená denní dávka se mění s věkem. Pro kojence je to zhruba 0,3 až 0,4 mg. U dětí do 10 let se množství pohybuje okolo 0,9 mg. Dospělí muži by měli přijímat asi 1,5 mg denně. U žen je to o něco méně, asi 1,1 mg (těhotné a kojící ženy zhruba stejně jako muži). Jde o data výzkumu z roku 1989.

Pozitivní účinky a význam vitamínu B1

Kde levně koupit kvalitní vitamín B1

Jak už bylo zmíněno, jeho potřeba stoupá se zvýšenou námahou a stresem. Je důležitý pro správné štěpení cukrů a škrobů, z čehož je patrné, že se značně podílí na optimální funkci metabolismu. Kromě toho přispívá k fungování nervové soustavy, psychické činnosti a srdečním funkcím.

Příznivě působí proti únavě a jeho zvýšené množství se doporučuje například při léčení otravy olovem, nikotinem nebo arsenem.