Vitamín A - účinky, dávkování, zdroj, nedostatek a další informace

Proč lékaři doporučují podávat kojencům vitamín K a D?

Proč lékaři doporučují podávat kojencům vitamín K a D?

Jak poznat, že máte nedostatek vitamínu A

Když s kojencem navštívíte dětského lékaře velmi pravděpodobně dostanete radu, že je potřeba užívat dvě kapky vitamínu D denně a jednu kapku vitamínu K měsíčně. Proč je toto doporučení tak důležité a jak kojencům kapky správně podávat? Na to se podíváme v tomto článku.

Jaké účinky má vitamín A a jaký je jeho optimální příjem

S vitamínem K proti krvácení

Aniž bychom se chtěli strašit, je potřeba uvést, že nedostatek vitamínu K může i u jinak zdravého dítěte vyvolat hemoragickou nemoc, v jejímž důsledku dochází ke krvácení. Kojenci ale v potravě přijímají vitamínu K velmi málo a jejich střeva neobsahují dostatek bakterií, které ho tvoří. To je hlavní důvod, proč už v porodnici novorozenec dostane 1 mg vitamínu K, a to buď ústy nebo injekčně do žíly či svalu.

Následuje první měsíc života, kdy je potřeba 1 kapka týdně. V dalších měsících je to už jen jedna kapka za celý měsíc, a to po dobu, kdy je dítě výlučně kojeno, zpravidla během prvního půlroku života. U dětí, které kojeny nejsou, ale dostávají umělou stravu, je to trochu jiné, protože střevní mikroflóra těchto dětí dokáže vytvářet vitamínu K dostatek, a tak jeho další doplňování není nutné.

Kde se přirozeně vyskytuje vitamín A a jaký je jeho přírodní zdroj

Závěrem je ale nutné poznamenat, že je potřeba se poradit s dětským lékařem, ke kterému máte důvěru, protože podle některých odborníků například kojenci, kteří dostanou vitamín K injekčně, nepotřebují další příjem ve formě kapek. Podobných rozporů je mezi vědci více, takže se nebojte obrátit na vašeho lékaře, svůj postup s ním konzultujte a nechte si poradit.

S vitamínem D proti křivici

Příčinou vzniku křivice, která může končit i vážnými komplikacemi jako je deformace páteře, pánve nebo končetin, může být pouhý nedostatek slunečního záření, respektive nedostatek vitamínu D. Udává se, že pro správnou hladinu vitamínu D u malých dětí stačí jejich tělo vystavit slunečnímu záření asi na 30 minut týdně. A v případě působení slunce pouze na hlavu to pak mají být asi 2 hodiny týdně.

Kde levně koupit kvalitní vitamín A

Pravděpodobně vás ale správně napadá, že to v našich zeměpisných šířkách může být trochu komplikované, a proto se dětem od začátku třetího týdne až do dvou let podává vitamín D. Konkrétně jde o 2 kapky denně. V dnešní době se mezi umělými mléky najdou některé, jež jsou o vitamín D obohaceny, ale přesto lékaři obecně doporučují vitamín D ve formě kapek podávat.

Jak kapky kojencům správně podávat?

Možná jste zkusili smíchat vitamín K nebo vitamín D s čajem nebo vodou. Pak jste nejspíše zjistili, že je to problém, protože jsou rozpustné pouze v tucích. Využít tak můžete pár kapek mléka. Je jedno, zda jde o umělé nebo mateřské. Použít lze i mléčnou kaši, ale ne zmíněnou vodu nebo čaj. V případě využití mléka nejprve na lžičku dejte mléko a až pak přidejte potřebné množství vitamínu. Tím předejdete možnému přilnutí vitamínů na povrchu lžičky. Jestliže využijete lahev nebo kaši, zamíchejte vitamíny v malém množství, protože u celé lahve nemáte jistotu, že dítě vše vypije. To stejné platí pro kaši. Z výše uvedeného nepřímo vyplývá, že se nedoporučuje kapat vitamíny přímo do úst, protože by mohlo dojít k přilnutí vitamínu na sliznici a následně k jeho vyplivnutí nebo nedostatečnému vstřebání. Pokud si nejste jistí správným postupem, obraťte se na svého dětského lékaře.