Vitamín A - účinky, dávkování, zdroj, nedostatek a další informace

Vitamíny důležité před početím a v těhotenství

Vitamíny důležité před početím a v těhotenství

Jak poznat, že máte nedostatek vitamínu A

Každý by chtěl mít zdravé dítě. Naprostá většina žen by pro to udělala úplně všechno, ale přesto často zapomínají na základní věci, ke kterým patří zdravá a vyvážená strava a optimální příjem minerálů a vitamínů. Když jste v očekávání, tak se úplně není nutné řídit radou našich prababiček "jíst za dva", ale přeci jen na této radě něco je. Vitamínů a minerálů totiž skutečně potřebujeme více než obvykle.

Ačkoli možná s počátkem těhotenství budete chtít od základu změnit svůj jídelníček, není to úplně nejlepší nápad. Radikální změny mohou spíše škodit, takže je lepší se změnami začít postupně, a to s předstihem, ideálně již v době, kdy začínáte plánovat rodinu, protože našemu tělu nějakou dobu trvá, než se změní. Že dnes začnete jíst zeleninu a přestanete pít slazené nápoje, neznamená, že jste od zítra zdraví jak řípa.

Jaké účinky má vitamín A a jaký je jeho optimální příjem

Když budete chtít od lékaře radu ohledně vitamínů a doplňků stravy během těhotenství, bude pravděpodobně opatrný a zdrženlivý. Nejlepší je svěřit se vašemu gynekologovi s plány na založení rodiny a postup konzultovat s ním. Pravděpodobně vám poradí, abyste do jídelníčku zařadili kyselinu listovou. Kde ji najít? Je to vitamín ze skupiny B-komplexu a jak samotný název napovídá, v běžné stravě lze nalézt převážně v listové zelenině – květák, brokolice a podobně.

Důležitost kyseliny listové v těhotenství

Kyselina listová přispívá ke správnému dělení buněk, což je v těhotenství zcela klíčové a zásadní. Také má ale svůj podíl při vývoji nervové soustavy, mozku a míchy. K tomu dochází již v prvních dnech těhotenství, ještě v době, kdy žena o svém novém stavu neví. Z toho důvodu je vhodné dbát na správné množství kyseliny listové již během snah o početí.

Lidské tělo bohužel dokáže vstřebat jen takové množství kyseliny listové, které potřebuje pro svůj běžný chod. Těhotenství ale není úplně běžných chodem, takže proto se doporučuje během těhotenství užívat kyselinu listovou ve formě doplňku stravy, a to pochopitelně spolu se zdravou stravou.

Kde se přirozeně vyskytuje vitamín A a jaký je jeho přírodní zdroj

Vitamín D3

Tento vitamín pomůže správnému růstu kostí a budování imunity nenarozeného miminka, takže je nejlepší užívat ho zejména před početím a v začátcích těhotenství. Přirozenou cestou k jeho získání je pobyt na slunci, ale je také obsažen v rybím tuku, mase nebo vaječných žloutcích. Jestliže nemáte možnost být na slunci, využít můžete i příjem vitamínu ve formě tablet.

Kde levně koupit kvalitní vitamín A

Jód

Jód je minerálem, který je v těhotenství snad nejdůležitější. Zařídí správný vývoj štítné žlázy, mozku a nervového systému. Je velmi důležité, aby matka měla dostatečný příjem jódu, protože štítná žláza se vyvíjí od 12. týdne těhotenství, ale na přísunu jódu od matky je závislé i narozené miminko v době plného kojení. V potravě lze jód nalézt v mořských plodech, mléku a vejcích. Jeho nedostatek může způsobit i předčasné ukončení těhotenství, nižší porodní hmotnost nebo větší riziko vrozených vývojových poruch.

Železo, vápník, hořčík, omega-3 kyseliny

Je jasné, že pro největší pravděpodobnost narození zdravého miminka je potřeba mít optimální hladinu všech minerálů a vitamínů, ale zejména ty, které jsme si rozebrali, jsou velmi důležité. Je to ale také železo, vápník s hořčíkem a omega-3 kyseliny. Darujte svému dítěti skvělou budoucnost tím, že bude mít zdravé tělo. Na tom má velký podíl vaše strava, tak si dejte záležet. Ale zároveň se zbytečně nestresujte, protože stres také škodí.