Vitamín A - účinky, dávkování, zdroj, nedostatek a další informace

Dobrému zraku prospívá zdravá strava, ale i tyto vitamíny

Dobrému zraku prospívá zdravá strava, ale i tyto vitamíny

Jak poznat, že máte nedostatek vitamínu A

Který smysl je podle vás nejdůležitější? Kterého si nejvíce ceníte? Odpovědi mohou být různé, ale nic to nezmění na faktu, že zrak je náš primární zdroj informací, které ze svého okolí čerpáme. Očima totiž přijímáme až 80 % informací. Je proto potřeba zrak dobře chránit. Využíváme k tomu například ochranné brýle při různé práci nebo sluneční brýle, když se chceme chránit před UV zářením. Také možná dbáme na správnou vzdálenost knihy při čtení nebo monitoru při práci na počítači. Proti zhoršování zraku se můžeme chránit ale i jiným způsobem – zdravou a vyváženou stravou, ke které patří doplňky stravy a vitamíny.

Jaké účinky má vitamín A a jaký je jeho optimální příjem

Zrak jako ostříž díky vitamínům

I když dodržujete všechna doporučení, může se vám zrak zhoršovat. Dokonce je pravděpodobné, že se vám bude zhoršovat. Ať už je to v důsledku stárnutí nebo čehokoli jiného. Stárnutí nezastavíte, ale dobrý zrak si můžete udržet díky vitamínům. Pro zdravé oči jsou důležité především vitamín A, C a E. Samozřejmě nejde jen o tyto tři, je to komplexní záležitost, ale zejména tyto tři zmíněné vitamíny mají silné antioxidační účinky a na náš zrak i celý organismus působí příznivě.

Jednou z nejčastějších poruch zraku je šeroslepost a za tou mnohdy stojí právě nedostatek vitamínu A. Mezi kvalitní zdroj vitamínu A patří živočišné produkty – vajíčka, játra, rybí tuk. Je to ale také ovoce a zelenina – meruňky, meloun, pomeranče, kiwi, ořechy, mrkev, špenát, zelí. Proti zhoršování zraku lze také bojovat vitamínem C, který buňky očí chrání před volnými radikály. Potraviny se zvýšeným obsahem vitamínu C jsou jmenovány na stránce, jež se věnuje výhradně vitamínu C. Posledním zmíněným vitamínem v souvislosti se zrakem je vitamín E. Ten je také silným antioxidantem a oči chrání především před šedým zákalem.

Kde se přirozeně vyskytuje vitamín A a jaký je jeho přírodní zdroj

Pomůže i ovoce a zelenina

Na lidský zrak mají příznivý vliv i látky z dalších plodů ovoce a zeleniny. Jde o lutein a zeaxantin. Najdeme je u žlutě až červeně zbarvených plodů, v brokolici, čerstvém hrachu nebo listové zelenině. Nejde ale jen o tyto látky a výše zmíněné vitamíny. Svou důležitou roli hrají i minerály, ke kterým patří zinek. Je biogenním prvkem, vyskytujícím se ve všech buňkách lidského těla. Jeho nedostatek tak logicky může způsobovat různé poruchy, včetně zhoršování zraku.

Jde o komplexní záležitost

Vrozené předpoklady udělají hodně, ale zároveň můžete hodně sami ovlivnit. Nemůžete ale počítat, že když si koupíte jeden vitamín, tak tím vše zachráníte. Lidské tělo je složité, takže je potřeba dobře vyvážit zdravou stravu a přijímat dostatek všech vitamínů. Pokud s tím někdo má problém, mohou na řadu přijít doplňky stravy, které pomohou do těla dostat potřebné množství daného vitamínu. Ovšem i zde je potřeba jednat rozumně, protože některými vitamíny se lze předávkovat, což vede k různým nepříjemným projevům, kterým se věnujeme u jednotlivých vitamínů.

Kde levně koupit kvalitní vitamín A

Vědci ale také apelují na to, že zraku neprospívá ani kouření cigaret, nadměrná konzumace pečiva nebo v případě dětí častá konzultace většího množství sladkostí. Dnešní doba ale nabízí řadu možností, jak mírnit nebo dokonce odstranit oční vady a další onemocnění. To ale neznamená, že hned musíte skončit v rukách očních specialistů a zaplatit za operaci. Zkuste nejdříve přirozenou cestu. Upravte svůj jídelníček, doplňujte dostatek vitamínů, a i když to nebude mít vliv na váš zrak, vaše tělo vám poděkuje, protože na zdravou stravu a vyvážené hodnoty všech minerálů a vitamínů reaguje příznivě celý organismus.